PRK 10/4A BU
| Manufacturer Part Number | PRK 10/4A BU |
|---|---|
| Manufacturer | Conta-Clip, Inc. |
| Detailed Description | FEED THRU TB PUSH-INORANGE |
| Package | Box |
| In Stock | 25394 pcs |
| Data sheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| $3.052 | $2.408 | $2.29 | $2.079 | $1.997 | $1.762 | $1.644 | $1.527 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all Conta-Clip, Inc. series electronic components. We have 25394 pieces of Conta-Clip, Inc. PRK 10/4A BU in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-16mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-20 AWG |
| Voltage - UL | - |
| Voltage - IEC | 1000V |
| Type | Feed Through |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Terminal - Width | 10.1mm |
| Stripping Length | 18mm |
| Series | PRK |
| Package | Box |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Positions | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Fuse Type | - |
| Features | - |
| Disconnect Type | - |
| Current - IEC | 57 A |
| Color | Blue |
Recommended Products
-
PRK 2,5/3A BU

FEED THRU TB PUSH-INORANGEConta-Clip, Inc. -
PRK 16/4A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 16/3A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 10/2A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 1,5/3A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 2,5/2A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 10/4A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 10/3A BU

FEED THRU TB PUSH-INORANGEConta-Clip, Inc. -
PRK 16/4A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc. -
PRK 10/2A BU

FEED THRU TB PUSH-INORANGEConta-Clip, Inc. -
PRK 16/3A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc. -
PRK 1,5/3A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc. -
PRK 1,5/4A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 16/2A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 1,5/2A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 10/3A GR

FEED THRU TB PUSH-INGREYConta-Clip, Inc. -
PRK 10/2A OG

FEED THRU TB PUSH-INORANGEConta-Clip, Inc. -
PRK 1,5/4A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc. -
PRK 2,5/2A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc. -
PRK 16/2A BU

FEED THRU TB PUSH-INBLUEConta-Clip, Inc.